Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gdańsk: Autobusem, tramwajem i pociągiem na jednym bilecie już od roku

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
26-03-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZTM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gdańsk: Autobusem, tramwajem i pociągiem na jednym bilecie już od roku
fot. ZTM Gdańsk
Wspólny bilet ZTM na autobusy, tramwaje oraz kolej w granicach Gdańska, projekt bezprecedensowy w historii gdańskiej komunikacji miejskiej, trwa już rok. ¬– Według szacunkowych danych, od 6% do 9% właścicieli okresowych biletów ZTM korzysta z pociągów SKM i Polregio na terenie Gdańska – mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

– Patrząc na statystyki, widzimy wyraźnie, że coraz większa liczba pasażerów korzysta z tego rozwiązania, co bardzo nas cieszy – mówi dziś Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. Przedsiębiorczości i Ochrony Klimatu. W marcu 2020 r. w pociągach SKM i Polregio (również na trasie PKM) na podstawie imiennych biletów okresowych ZTM w Gdańsku z przejazdów skorzystało 4 290 osób. Kwiecień to 18 384 pasażerów, maj: 28 424, czerwiec: 34 760, lipiec: 36 884, sierpień: 39 772, wrzesień: 76 120, październik: 80 432, listopad: 81 664. Grudzień 2020 zakończył się wynikiem w wysokości 74 184 pasażerów. W styczniu 2021 r. z tej formy przejazdów skorzystało 93 632 pasażerów, natomiast w lutym – aż 99 484 pasażerów.

– Wzrost liczby osób, które korzystają ze wspólnego biletu i poruszają się po Gdańsku nie tylko autobusami i tramwajami, ale również pociągami, w kontekście pandemii jest spektakularny – mówi Piotr Borawski. – Według szacunkowych danych, od 6% do 9% właścicieli okresowych biletów ZTM korzysta z pociągów SKM i Polregio na terenie Gdańska i ta liczba wciąż wzrasta. Wszyscy wiemy, że w czasie pandemii, z powodu zamknięcia placówek oświatowych, obiektów handlowych i przejścia wielu pracowników na zdalną pracę, zmniejszyła się liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej, więc te dane cieszą podwójnie. Pokazują, że realizowany przez nas kierunek zmian spotkał się z zainteresowaniem pasażerów. Gdyby nie pandemia, ten wzrost byłby jeszcze wyższy – podkreśla.

Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku zwraca uwagę na jeszcze jeden pozytywny aspekt związany z wprowadzeniem wspólnego biletu. – Te statystyki udowadniają, że wielu pasażerów zmieniło już swoje preferencje w podróżowaniu po mieście, w większym stopniu korzystając z kolei. Wprowadzenie tej atrakcyjnej oferty dla naszych pasażerów posiadających Kartę Mieszkańca idealnie wpisuje się w strategię miasta Gdańska, która zakłada rozwój przede wszystkim transportu szynowego. Stawiamy na tramwaje i kolej, ponieważ z racji wydzielonego torowiska są niezależne od zatorów drogowych i przez to pozwalają podróżować zdecydowanie szybciej – dodaje Zomkowski.

Przypomnijmy: wspólny bilet ZTM na autobusy, tramwaje i kolej w granicach administracyjnych Gdańska to efekt podpisanego 27 grudnia 2019 r. listu intencyjnego pomiędzy Województwem Pomorskim a Gminą Miasta Gdańska. Porozumienie zakładało współpracę na rzecz wypracowania zasad honorowania okresowych biletów komunalnych w pociągach PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście oraz Polregio.

– Komunikacja miejska jest jednym z naszych priorytetów na tę kadencję. Dążymy do tego, aby uczynić ją bardziej przyjazną i dostępną dla wszystkich Mieszkanek i Mieszkańców Gdańska. Aby to osiągnąć, chcemy umożliwiać wspólne korzystanie zarówno z autobusów, tramwajów, SKM i Polregio na terenie Gminy Miasta Gdańska – mówiła podczas inaugurującej projekt konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oświadczył, że wprowadzenie wspólnego biletu dla mieszkańców Gdańska to pierwszy krok na drodze do ujednolicenia taryf. – Dzięki temu pilotażowi będziemy mogli przekonać się, jak wygląda realne korzystanie ze wspólnego biletu, jak i o ile zmienią się strumienie pasażerów – tłumaczył na konferencji.

Wspólny bilet zaczął obowiązywać 25 marca 2020 r. Od tego czasu pasażerowie, posiadający imienny bilet okresowy ZTM obowiązujący w strefie „Gdańsk” oraz Gdańską Kartę Mieszkańca (od wakacji wyłącznie aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca ze zdjęciem), mogą korzystać na terenie miasta, oprócz autobusów i tramwajów, również z pociągów SKM oraz Polregio.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Komunikacja

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Jakub Madrjas 02 sierpnia 2023

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Przestrzeń

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Witold Urbanowicz 20 lipca 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Komunikacja

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Jakub Madrjas 02 sierpnia 2023

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Przestrzeń

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Witold Urbanowicz 20 lipca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5